Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne.

Tel.: +421 907 797 236

Nominované príbehy DETSKÝ ČIN ROKA 2013
1. kategória: Záchrana ľudského života


Chlapci zachránili život mužovi, pod ktorým sa prelomil ľad

„Minulú zimu sme sa s dvoma kamarátmi šmýkali na ľade pri Váhu. Bol podvečer a pomaly sa stmievalo. Zrazu sme v diaľke videli niekoho ležať na zamrznutom Váhu. Hrali sme sa ďalej a stále tam niekto ležal. Kamaráti navrhli, aby sme sa tam šli pozrieť. Bolo už prítmie a dotyčný tam ležal pod mostom, tak sme si svietili svetlami od bicyklov. Prišli sme bližšie a vidíme, že tam leží pravdepodobne nejaký bezdomovec. Vykrikoval niečo, ale nebolo mu rozumieť. Okolo neho bola obrovská puklina, akoby tam skočil z mosta…“

čítaj viac



Šimon zachránil život kamarátovi Jankovi

„Šimon a Janko sú spolužiaci a obaja sa radi bicyklujú, nielen po uliciach v meste, ale hlavne v prírodnom teréne, kde môžu prekonávať prekážky a „zjazdovať.“ Sú v tom dobrí. Bez prilby a potrebnej výstroje nejazdia. V jedno popoludnie sa dohodli, že pôjdu trénovať, ale Janko potreboval ešte urobiť nákup v neďalekých potravinách a myslel si, že to zvládne aj bez prilby. Šimon ho sprevádzal. Cestou z nákupu Janko zavadil kolesom o obrubník a spadol tak nešťastne hlavou na hranu chodníka, že zostal ležať v neprirodzenej polohe na zemi a dostal akoby epileptický záchvat...“

čítaj viac



Peter zachránil kamaráta Maťa z ohňa

„Jedného dňa sme sa rozhodli s kamarátom Martinom, že si urobíme večer oheň. Tak sme si spievali a potom sme skúšali skákať cez oheň. Stalo sa však niečo nečakané. Martinovi sa šmyklo a spadol na chrbát rovno do ohňa. Zľakol som sa a chcel mu pomôcť, ale nevedel som rýchlo ako. Najprv som ho vytiahol nabok a potom som si dal dole mikinu, namočil ju do vody a priložil mu ju na chrbát. Odniesol som ho pomaly domov. Zistilo sa, že mal popáleninu 2. Stupňa. Bol aj v nemocnici. Som rád, že sa to skončilo dobre a už si budeme pamätať, že zápalky nepatria do rúk deťom.“

čítaj viac



Ochrnutý Jakub zachránil život bábätku

„Jakub bol zdravý chlapec, ale mal smolu, pretože ho po vyučovaní sotil spolužiak zo schodov. Spadol na betón a udrel si hlavu tak nešťastne, že upadol na dva mesiace do kómy a celý ochrnul. Nik z lekárov mu nedával šancu, že prežije. Prežil. A keď sa prebral z kómy, mamička ho kŕmila výživou na posteli. Zrazu odmietol ďalej jesť a pozeral sa uprene na dieťatko za sebou. Mamička nereagovala a keďže nevedel rozprávať, začal silno plakať. Mamina sa otočila a zbadala, že dieťatko v nemocničnej izbe je celé modré a nedýcha...“

čítaj viac



Martin zachránil život vodičovi v havarovanom aute

„...chlapec Martin cestou zo základnej školy uvidel vodiča osobného vozidla, ktorý ho nemohol riadiť, lebo vozidlo nabehlo do výtlku cesty a ďalej v ceste nepokračovalo. Zbadal, že si vodič udrel hlavu o volant. Keď prišiel k autu, zistil, že mu z hlavy tečie krv a má ju položenú na volante. Na oslovenie chlapca, či nepotrebuje nejakú pomoc, nereagoval. Opakovane sa ho pýtal : „Počujete ma?“. Vtedy videl, že je zle. Na svoj vek – 11 rokov zareagoval absolútne duchaprítomne. Vopchal hlavu cez pootvorené okienko do auta a keď zranenému pozrel do úst, zbadal, že má zapadnutý jazyk...“

čítaj viac



Partneri projektu

Strategický partner:
Nadácia Orange
Hlavný partner:
ARICOMA
Mediálny partner:
nadaciaorange
Copyright © 2024. Občianske združenie Detský čin roka
Partner webstránky: AlejTech – tvorba webstránok
Občianske združenie Detský čin nemá zamestnancov, projekt realizujeme popri práci, pripravujeme a tlačíme pedagogické materiály, ktoré školy zdarma využívajú na hodinách etickej výchovy a občianskej náuky, a každý rok bojujeme o finančnú udržateľnosť.
PODPORTE Detský čin roka