Tel.: +421 907 797 236

Zrealizujte Dobrý nápad detí aj u vás

Kto sa môže zapojiť:

  • deti a učitelia základných škôl
  • študenti stredných a vysokých škôl
  • zamestnanci malých i veľkých spoločností
  • dobrovoľníci z celého Slovenska
  • všetci, ktorým záleží na tom, aby bol náš svet lepší a krajší
Podrobný návod ako môžete projekt zrealizovať u Vás nájdete v tomto PDF súbore.

Spýtali sme sa na názor odborníka a oslovili sme MUDr. Evu Vitáriušovú z 2. detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Limbová 1, Bratislava

MUDr. Eva VitáriušováMyslíte si, že je Dobrý nápad, aby boli v lekárňach alebo priamo v ambulanciách detských lekárov hračky pre deti?

Nemocnica je pre dieťa akéhokoľvek veku a často aj rodiča prostredím, s ktorým sa neraz spájajú nie veľmi príjemné zážitky. V úvode stretnutia s pacientom by cieľom zdravotníckeho personálu mala byť snaha o minimalizáciu vplyvu neosobného prostredia. V tomto smere môžu hračky v čakárňach aj priamo v ambulanciách výdatne napomôcť k nadviazaniu kontaktu s dieťaťom. Navyše samotný spôsob hry dieťaťa s vhodnými hračkami je súčasťou vyšetrenia pediatra, nakoľko ten pozoruje jednotlivé miľníky vývoja hrubej a jemnej motoriky a sociálneho rozvoja pri uchopovaní predmetov dieťaťom. Ako všetci vieme, vyšetreniu pacienta predchádza rozhovor so sprievodcom – rodičom. Aj v tomto prípade nám hračky v ambulancii výdatne pomáhajú, lebo dieťa je zamestnané a my sa môžeme v kľude venovať rodičom samozrejme za neustálej kontroly a sledovania dieťaťa.

Aký typ hračiek a predmetov je vhodné umiestniť v týchto priestoroch?

Hračky v zdravotníckom zariadení podliehajú určitým normám. Bohužiaľ svoje miesto tu nenájdu plyšové hračky, keďže tie vo zvýšenej miere chytajú prach, nedajú sa čistiť a tak môžu byť nosičmi  baktérií a tak zdrojom infekcií pre malých pacientov. Uprednostňujeme hračky z umelej hmoty s veľkými plochami, s ľahko dezinfikovateľným povrchom. Hračky by tiež nemali obsahovať malé súčasti, pretože hrozí riziko ich vdýchnutia s následnými komplikáciami. Hračky by mali byť v neposlednom rade farebné, aby dieťa zaujali a mali by podliehať štandardným normám bezpečnosti, ako každý výrobok určený našim najmenším.

Partneri projektu

Strategický partner:
Nadácia Orange
Generálny partner:
Autocont
Mediálny partner:
nadaciaorange

Projekt prebieha pod čestnou záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Copyright © 2022. Občianske združenie Detský čin roka
Partner webstránky: AlejTech – tvorba webstránok
Občianske združenie Detský čin nemá zamestnancov, projekt realizujeme popri práci, pripravujeme a tlačíme pedagogické materiály, ktoré školy zdarma využívajú na hodinách etickej výchovy a občianskej náuky, a každý rok bojujeme o finančnú udržateľnosť.
PODPORTE Detský čin roka