Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne.

Tel.: +421 907 797 236

Nominované príbehy DETSKÝ ČIN ROKA 2013
2. kategória: Pomoc v rodine


Filip a Lukáš pomáhali starým rodičom celú zimu

„Prišla zima...Napadal kopec snehu a takmer každý deň snežilo znovu. Pre väčšinu ľudí to bolo super. Šli by stavať snehuliakov, lyžovať sa či guľovať. No pre mojich starých rodičov, tak ako pre iných starých či chorých ľudí, to nie je nič jednoduché. Dedko nevládze chodiť, pretože je po operácii bedrového kĺbu a babka má, bohužiaľ, Alzeimerovu chorobu. Treba sa o ňu neustále starať. A kopa snehu pre nich znamenala aj kopec starostí. Čo sme teda urobili? Klasika – každé ráno pred vyučovaním – prezliecť sa, umyť si zuby, zbaliť si jedlo a pitie na desiatu a vyraziť...“

čítaj viac



Kristínka bola veľkou oporou rodičom po smrti bračeka Šimonka

„Som učiteľka na ZŠ s MŠ Ondreja Cabana v Komjaticiach a opíšem vám príbeh s najsmutnejším koncom aký len môže byť. Príbeh o smrti malého chlapčeka a o jeho staršej statočnej sestre Kristínke. Vždy usmiata Kristínka prišla v jeden marcový deň do školy veľmi smutná. Ticho so sklopenými očami sedela v lavici a triedou už neznel jej šťastný detský smiech. Pani učiteľke na jej otázku, čo je s ňou, odpovedala vetu, ktorá vohnala dospelej žene slzy do očí. „ Môj malý 3-ročný braček Šimonko má leukémiu...“

čítaj viac



Deviatačka Vlasta sa stará o domácnosť aj chorú mamu

“Volám sa Lucia a chcem napísať o svojej výnimočnej spolužiačke a kamarátke Vlaste. Vlasta je v rodine najmladšia, má jednu sestru a jedného brata. Hneď po jej narodení maminke diagnostikovali, chorobu, ktorá ju pripútala na invalidný vozík a ochromila mozog. Funkciu živiteľa rodiny zobral na svoje plecia jej otec, ktorý je neustále v práci. Od malička deti vychovávali starí rodičia, ktorí sú im v podstate rodičmi. Jeden čas im hrozil aj pobyt v detskom domove. Deti vyrástli na tínedžerov a babke s dedkom ubudlo síl...“

čítaj viac



Soňa sa s láskou starala o chorého ocka

„Mala som toho najlepšieho ocka na svete, ale prišla choroba a všetko prevrátila. No nezmenila môj vzťah k ockovi, práve naopak, chcela som mu dať ešte viac lásky ako predtým. Snažila som sa mu pomôcť ako som len vedela. Nevadilo mi, že ho choroba menila. Každý deň, keď som prišla zo školy, som mu rozprávala, čo sme v nej robili, ako som sa mala, aké známky som dostala a čo ma ešte v ten deň čakalo. Keď niečo potreboval, podala som mu to, keď chcel pozerať televíziu, pozerali sme ju spolu, alebo som mu čítala z jeho obľúbenej knihy o prírode...“

čítaj viac



Viktorka sa celé prázdniny obetavo starala o chorú krstnú mamu

„...Píšem Vám o mojej dcére Viktórii, ktorej čin s veľkým Č sa začal v deň, keď moju sestru Mirku hospitalizovali s vážnou diagnózou „ kliešťová encefalitída“. Vtedy mala Viktorka 13 rokov. Sestrina choroba mala taký rýchly spád, že zostala pripútaná na lôžko neschopná sa o seba postarať. Ja som v tom čase pracovala a nemohla som s ňou byť 24 hodín denne. No moja Viktorka s ňou zostala sama a vlastne obetovala celé dva mesiace prázdnin. Dobrovoľne vymenila celé prázdniny, kamarátky, vodu, slnko a oddych za starostlivosť o moju sestru a zároveň svoju krstnú mamu...“

čítaj viac



Partneri projektu

Strategický partner:
Nadácia Orange
Hlavný partner:
ARICOMA
Mediálny partner:
nadaciaorange
Copyright © 2024. Občianske združenie Detský čin roka
Partner webstránky: AlejTech – tvorba webstránok
Občianske združenie Detský čin nemá zamestnancov, projekt realizujeme popri práci, pripravujeme a tlačíme pedagogické materiály, ktoré školy zdarma využívajú na hodinách etickej výchovy a občianskej náuky, a každý rok bojujeme o finančnú udržateľnosť.
PODPORTE Detský čin roka