Tel.: +421 907 797 236

Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin


Malý Veľký čin

V kategórii: List A - Vianočná tradícia, ktorá hreje pri srdci

Od posledných vianočných sviatkov sme sa rozhodli, že do našej rodiny zavedieme tradíciu, že každý rok spravíme vianočný nákup pre rodinu v núdzi. Je to veľmi emotívny zážitok a veľmi hreje pri srdiečku. Vždy, keď vidíme človeka v núdzi, tak sa mu snažíme pomôcť buď finančne, alebo iným skutkom. Ťažko je to vysvetliť slovami. Treba prežiť ten pocit, keď niekomu môžeš pomôcť a potom zistíš, či si dobrý človek. Ten pocit je pre nás na nezaplatenie.

List napísal a skutok vykonal Steven Bodi s otcom Štefanom Bodim, v šk. roku 2019/2020, žiak 2. triedy, ZŠ Komenského 652/20, Púchov
V kategórii: List B - Karolínka venovala svoje vlasy

Karolínka sa rozhodla ostrihať si dlhé vlasy a darovať ich niekomu, kto ich potrebuje. Hľadala na internete a našla Svetielko nádeje. Kontaktovala ich, poskytli informácie, akým spôsobom treba vlasy odstrihnúť, poslať, na akú adresu. Objednala sa ku kaderníčke. Pani kaderníčka podľa návodu odstrihla vlasy a Karolínka ich poslala Svetielku nádeje. Svetielko nádeje poďakovalo Karolínke telefonicky i listom.

List napísala Mgr. Viktória Spišková – matka, skutok vykonala Karolína Spišková, v šk. roku 2019/2020, žiačka 5. triedy, ZŠ Rastislavova ulica 416/4, Prievidza
V kategórii: List C - Milanko upratuje v prírode

V nedeľu 20. marca sme išli na prechádzku na Santa Fe. Je to krásne prostredie, kde sú lavice, stoly a ohnisko. Každý si tam môže niečo opiecť a posedieť. Po ceste naspäť domov sme vyzbierali odpad popri hlavnej ceste. Plechovky, plasty, papiere... Vyzbierali sme dve preplnené igelitové tašky. Mal som z toho veľmi dobrý pocit. Odporučil by som ľuďom, aby si odpadky zobrali so sebou domov a nevyhadzovali ich v prírode.

List napísal a skutok vykonal Milan Romšák, v šk. roku 2019/2020, žiak 3. triedy, ZŠ Horná Poruba 84
V kategórii: List D - Tretiaci zorganizovali vianočné trhy

Začiatkom decembra minulého roka som sa dozvedela z televízie, že v Prešove na Mukačevskej ulici vybuchla bytovka. Bolo mi ľúto ľudí, ktorí tam zomreli. Rozprávali sme sa o tom aj v škole so spolužiakmi a pani učiteľkou. Pomodlili sme sa, aby ľudia, ktorí tam žili, mali nový domov. Dňa 13. decembra 2019 na našej škole boli vianočné trhy. Každoročne žiaci našej školy aj my žiaci 3. C triedy pripravíme a potom predávame rôzne výrobky. Napríklad vianočné ozdoby, snehuliaka z ponožky a ryže, stromčeky, hviezdy a ozdoby, ktoré vyrábame na keramickom krúžku, chutné medovníky a iné veci. Po vianočných trhoch sme sa stretli v triede na posedení. Rodičov sme prekvapili krásnymi koledami a básničkami. Naša pani učiteľka na konci posedenia navrhla, aby sa sedemdesiat eur, ktoré sme získali za predaj výrobkov, previedli na účet určený ľuďom, ktorí utrpeli straty pri výbuchu v Prešove. Rodičia aj žiaci jednohlasne súhlasili. Verím, že sme vykonali dobrý skutok a pomohli dobrej veci.

List napísala a skutok vykonala Tatiana Kozárová so spolužiakmi a Mgr. Mária Ivanecká – pedagogička, v šk. roku 2019/2020, žiaci 3. triedy, ZŠ Krosnianska 2, Košice
V kategórii: List E - Deti zo Žiliny robia svet krajším a lepším

Špeciálne poďakovanie patrí ZŠ Karpatská 8063/11 v Žiline. Dostali sme veľa krásnych listov o drobných skutkoch, ktoré robia svet krajším a lepším. Vyberáme nasledovné:

Bývam so starkou, ktorá je chorá, preto jej pomáham každý deň. Chodím na nákupy, polievam kvety, vždy, keď niečo potrebuje, tak jej pomôžem, lebo ju ľúbim.
Klaudia Kadáková, v šk. roku 2019/2020, žiačka 2. triedy

Jedného dňa, keď bola zima, išiel som zo školy. Bol som vtedy smutný. A zrazu som na zemi videl malého vtáčika. Veľmi rýchlo sa mi rozveselila tvár. Zobral som ho do ruky a išiel som za kamarátom. Ten mi povedal o jeho opustenej búdke. V strese a malej panike si kamarát spomenul na jeho prababku. Prečo? Jeho prababka pracovala v ZOO, konkrétne pri sovách a papagájoch. Dala nám zrná, ktoré sa podobali na slnečnicové. Vtáčikovi sme nasypali zŕn do búdky a ja som musel ísť domov. Chodili sme ho každý deň kontrolovať a jeho stav sa zlepšoval. Bola sobota a my sme ho pozorovali. Zrazu začal lietať. Vyletel na strom.
Filip Vnuk, v šk. roku 2019/2020, žiak 4. Triedy

Myslím si, že tento rok som neurobil nič výnimočné. Ale zopár dobrých skutkov by sa našlo. V zime sme s mamou vyrobili kŕmidlo z plastovej fľaše a pravidelne sme do neho sypali semiačka a oriešky alebo sme na stromy vešali knedličky pre sýkorky. Doma zodpovedne triedim odpad. Plastové obaly z jogurtov umývam a potom vynesiem do žltého kontajnera. Keď vidím vonku na zemi odpadky, tak ich zdvihnem a zahodím do koša. Keď príde mama z obchodu, vyložím nákup a keď niečo zabudne kúpiť, odbehnem do obchodu ja. Snažím sa pomáhať aj starším ľuďom, podržím dvere alebo zodvihnem spadnutú palicu.
Norbert Kubík, v šk. roku 2019/2020, žiak 4. triedy
Partneri projektu

Strategický partner:
Nadácia Orange
Generálny partner:
Autocont
Mediálny partner:
nadaciaorange

Projekt prebieha pod čestnou záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Copyright © 2021. Občianske združenie Detský čin roka
Partner webstránky: AlejTech – tvorba webstránok
Občianske združenie Detský čin nemá zamestnancov, projekt realizujeme popri práci, pripravujeme a tlačíme pedagogické materiály, ktoré školy zdarma využívajú na hodinách etickej výchovy a občianskej náuky, a každý rok bojujeme o finančnú udržateľnosť.
PODPORTE Detský čin roka