Tel.: +421 907 797 236

Záchrana ľudského života


Záchrana ľudského života

V kategórii: List A - Andrej zachránil kamaráta z horiaceho auta

Partia kamošov sa vybrala bicyklovať do neďalekej obce, po chvíli k nim prišiel kamarát jedného z chlapcov a ten si s ním sadol do auta, volal aj ostatných dvoch, ale tí nešli... keď sa vracali potme domov na bicykloch, tak videli nejaké svetlo, keďže bola už tma, tak si svietili a cestu nahrávali na mobil... čím išli bližšie, tak bolo svetlo väčšie a už videli len horiace auto... vtom na nich v tme vybehol jeden z kamarátov, bol celý krvavý a dezorientovaný, padla veta: havarovali sme a on je asi mŕtvy... Auto čím ďalej, tým viac horelo a Ado to nevzdal, dvere nešli otvoriť, kopal do nich, nakoniec sa mu podarilo cez zadné dvere dostať do auta, chlapec v aute bol v bezvedomí, Ado mu kričal: „bojuj, musíme sa odtiaľto dostať, bojuj, bojuj, lebo tu zhoríme...“ Po chvíli trápenia ho vytiahol z auta a keďže chlapec horel, tak ho hasil holými rukami, medzitým Alexander volal záchranku... Chlapec zastonal, tak si boli istí, že je nažive. Chlapec v aute mal roztrieštenú lebku a bol v umelom spánku, teraz je po dlhej a náročnej operácii, tak dúfame, že všetko dobre dopadne... Všetci sme Andrejkovi vďační, že takto hrdinsky a rozvážne konal, keď bol aj on v ohrození a aj keď je to ešte dieťa, pätnásťročné. Andrej zachránil Andreja. Je to frajer.

Skutok vykonali Andrej Vaňo a Alexander Nekoranec, v šk. roku 2018/2019, žiaci 9. triedy, ZŠ Sľažany 122
V kategórii: List B - Michal zachránil život riaditeľovi školy

Počas lyžiarskeho výcviku som zažil veľa zábavy, športových súťaží a príjemných chvíľ. Žiaľ, a asi na to nikdy nezabudnem, prežil som aj smutný deň, ale so šťastným koncom. Stalo sa to 21. januára 2020. Na lyžiarskom výcviku bol s nami aj bývalý riaditeľ našej školy. Vždy išiel dole svahom medzi poslednými a postupne nás všetkých obiehal. Počas toho, ako obiehal mňa, začal som si ho všímať, lebo to nebola jeho obvyklá jazda. Predo mnou zabočil doľava a šiel stále jedným smerom, nezatáčal, nebrzdil. Zašiel až do vlekovej stopy a vtedy som zistil, že sa niečo deje. Svoju pozornosť som upriamil na pána učiteľa a na vlastné oči som videl nepríjemný pád. Po mojom rýchlom príchode som počul iba chrčanie, videl krvácanie z nosa, pán učiteľ bol v bezvedomí. Ďalšie sekundy boli ako z napínavého akčného filmu. Prichádzali spolužiaci, dievčatá plakali, ja som sa bál, v hlave som mal zmätok, rozhodoval som sa pre najlepšie riešenie, lebo pri nás nebol nikto dospelý, aby mi poradil. Rozhodol som sa sám. Okamžite som z mobilu volal prvú pomoc, záchrannú službu na číslo 112. Postupne sa pri nás zastavovali učitelia, poskytla sa prvá pomoc, čakali sme na záchrannú službu, ktorú som zavolal a ktorá okamžite prevážala pána učiteľa sanitkou do nemocnice. Neskôr sme dostali správu, že pán učiteľ je na JIS-ke, má niečo s mozgom, ale bude v poriadku, lebo pomoc bola privolaná včas. Som rád, že svojou prítomnosťou na lyžiarskom výcviku som mohol pomôcť a možno zachrániť ľudský život.

List napísal a skutok vykonal Michal Džugan, v šk. roku 2019/2020, žiak 9. triedy, ZŠ Mierová 1, Strážske
V kategórii: List C - Sarah duchaprítomne zavolala záchranárov

Hrdinkou môjho príbehu je Sarah Marcinová, žiačka tretieho ročníka. Jej odvážny čin sa stal v aute cestou domov zo školy. Bolo to popoludnie ako všetky ostatné. Emku, päťročnú sestru, a Sarku som brala domov zo školy a škôlky 14. februára 2020, keď mi náhle prišlo nevoľno. Možno si poviete, že je to magický dátum a takým bol aj pre mňa, jej matku, lebo mi Sarka zachránila život. V ten deň prepukla u mňa choroba, o ktorej som dovtedy len počula, a to neurogénna tetánia. Pri šoférovaní som cítila kŕče v rukách i v nohách. Brnenie v končekoch prstov, lapanie dychu, nervozita, rozbúšené srdce, aj to zažíva človek pri tetanickom záchvate. Tetánia postihuje hladké svalstvo a človek sa cíti vyľakaný. Keď sa tŕpnutie objavilo aj okolo pier a ja som stále nevedela, čo mi je, našťastie, odstavila som auto na krajnici. Keď som už takmer nedokázala ani dýchať, Sarka zachovala svoju duchaprítomnosť a zavolala záchranku aj manžela. Tie minúty čakania na pomoc boli veľmi náročné. Ja som mala neznesiteľné bolesti a v aute od strachu plakala aj päťročná Emka, ktorá bola v šoku. Utišovanie, telefonovanie a prijímanie pokynov od operátorov zo záchrannej služby, to všetko zvládala Sarah sebaisto a s láskou. Vďaka nej ku mne prišli záchranári včas a poskytli mi potrebnú pomoc, lebo sama som to nedokázala. Sarah moja, ja som ti dala život a ty si zachránila ten môj. Ďakujem.

List napísala Alexandra Marcinová – matka, skutok vykonala Sarah Marcinová, v šk. roku 2019/2020, žiačka 3. triedy, ZŠ Hrnčiarska 13, Humenné
V kategórii: List D - Marco, záchranár

Bol bežný deň. Môj syn je ZŤP (zdravotne ťažko postihnutý) a navštevuje klasickú triedu. Cez obedňajšiu prestávku som ho vyzdvihla zo školy a odviezla domov, keďže manžel musel súrne odísť do práce. Odprevadil ho na chvíľku k starkej. Presne pred koncom zmeny mi zazvonil telefón so slovami: „Mami, babke je zle, ale neboj, už som volal 112.“ Zbledla som a utekala domov. Keď som prišla, RZP už bola pri starkej a ja som počula, ako lekár pochválil môjho bojovníka slovami: „Dobrá práca, pán kolega.“ Krásne a bravúrne babku posadil, podal jej tekutiny, nadiktoval všetko, čo bolo potrebné, a dozeral do príchodu RZP. Darmo, od útleho detstva chce byť lekár, tak mu držíme prsty. Hoci sám bojuje s vážnymi diagnózami, nevzdáva sa a pomáha navôkol, ako sa dá. Som hrdá mama a môj bojovník je mojím vzorom.

List napísala Liana Petrušková – matka, skutok vykonal Marco Petruška, v šk. roku 2019/2020, žiak 8. triedy, ZŠ s MŠ Zalužice 450
V kategórii: List E - Derek a Krištof privolali rýchlu zdravotnú službu

Počas letných prázdnin 2019 žiaci 5. A triedy Derek Petrovič a Krištof Bogár našli ležať v bezvedomí pri nákupnom centre v Skalici učiteľa ZŠ Mallého 2. Neváhali zo svojho mobilu privolať rýchlu zdravotnú službu. Do jej príchodu ostali pri ňom, zároveň mu postrážili bicykel a osobné veci. Po príchode rýchlej zdravotnej služby bol učiteľ prevezený letecky do Bratislavy. Tým, že neváhali ihneď zavolať rýchlu pomoc, mu zachránili život. Sme ZŠ, 2. stupeň, na ktorej práve tento učiteľ pracuje. Chlapci boli prijatí na našu školu v júni 2019 a začali chodiť od septembra 2019.

List napísala Mgr. Romana Petrovičová – pedagogička, skutok vykonali Derek Petrovič a Krištof Bogár, v šk. roku 2019/2020, žiaci 5. triedy, ZŠ Mallého 2, Skalica
Partneri projektu

Strategický partner:
Nadácia Orange
Generálny partner:
Autocont
Mediálny partner:
nadaciaorange

Projekt prebieha pod čestnou záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Copyright © 2021. Občianske združenie Detský čin roka
Partner webstránky: AlejTech – tvorba webstránok
Občianske združenie Detský čin nemá zamestnancov, projekt realizujeme popri práci, pripravujeme a tlačíme pedagogické materiály, ktoré školy zdarma využívajú na hodinách etickej výchovy a občianskej náuky, a každý rok bojujeme o finančnú udržateľnosť.
PODPORTE Detský čin roka