Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne.

Tel.: +421 907 797 236

Nominované príbehy DETSKÝ ČIN ROKA 2013
4. kategória: Pomoc ľuďom


Róbert rád pomáha starším ľuďom v susedstve

„V našom paneláku žije veľmi veľa starších ľudí, ktorí potrebujú občas pomôcť s opravami a zapojením elektrických spotrebičov a zásuviek. Od šiestich rokov má baví elektrotechnika, je to môj koníček. Najprv som začal robiť opravy u nás doma. Raz u nás zazvonil sused, ktorý sa ma opýtal, či by som mu nepomohol opraviť luster, digestor a vymeniť zásuvky. Všetko som mu opravil. Sused bol rád, že nemusel volať opravárov. Od vtedy robím zadarmo elektrické opravy všetkým susedom a susedkám v našom paneláku. Vedia, že sa na mňa môžu obrátiť, keď potrebujú niečo opraviť...“

čítaj viac



Klaudia navštevuje chorého kamaráta Ľuboša

„Mám kamaráta, ktorý sa volá Ľuboš. Je ťažko chorý. Ľuboš nemôže chodiť, iba leží v posteli. Je dospelý a býva so svojou mamou. Často je v izbe sám a cíti sa osamelý a smutný. Preto ho chodím navštevovať. Rozprávam mu, čo som v škole robila, aké známky som dostala. Ľuboš sa ma pýta aké knihy rada čítam, aké hry sa hrávam s kamarátkami. Spolu sa rozprávame a smejeme. Keď odchádzam, vidím že má dobrú náladu a je veselý. A nabudúce ho prídem znovu navštíviť.“

čítaj viac



Michal čestne vrátil peniaze, ktoré našiel v obchode na zemi

„Dve triedy šiesteho ročníka sa vybrali na výlet do Rakúska. Cieľom výpravy bol zámok Schloss Hof a mestečko Hainburg an der Donau. I keď počasie neprialo našej poznávacej výprave, užívali sme si výlet plnými dúškami. Vychutnávali sme si atmosféru zámku, obdivovali miesta, kde sa snúbi minulosť s prítomnosťou. Plní duchovných zážitkov sme odchádzali občerstviť sa. Ideálnym miestom bol nákupný areál v Hainburgu. Deti sa rozišli do obchodov. Najedení sme mohli pokračovať. Čakala nás cesta domov. Až o pár dní som sa dozvedela, že náš žiak Michal v supermarkete Billa našiel na zemi bankovku...“

čítaj viac



Simonka pomáhala Dominike celý školský rok zvládať náročné školské povinnosti

„Som učiteľka ZŠ v Trnovci nad Váhom a chcem Vám napísať o tom, aký veľký čin robí Simonka – žiačka 9.triedy. Počas školskej dochádzky patrí medzi najlepších žiakov školy, reprezentuje školu a popri svojich školských povinnostiach sa stará a pomáha Dominike, ktorá nie je jej sestra, ani blízka rodina. Dominika je žiačka z mojej triedy, ktorú spolu so štyrmi súrodencami opustila matka, keď ju najviac potrebovali. Starostlivosť o päť maloletých detí ostáva na jej otcovi, čo je aj pri najlepšej vôli veľmi náročné. Vlani nastúpila Dominika do prvej triedy...“

čítaj viac



Chlapci pomáhali robiť protipovodňové zátarasy

Už niekoľko dní sme boli vyplašení správami z Česka a potom aj z nášho Dunaja. Doma aj v škole boli témy: „ Nevytopí nás? „Chodili sme sa pozerať na stále vyššiu hladinu rieky. A v našom meste sa vlieva Váh do Dunaja a my máme bývanie neďaleko Dunaja. Tak nám nebolo všetko jedno. V piatok som sa vrátil zo školy a okolo piatej počujem . „Šave aven žutinen! Šave aven žutinen!“ Čože? Poďte pomáhať! Stál som s kamarátmi, ale nezaváhali sme ani sekundu. Išli sme. My Rómovia prežívame všetko búrlivo – najprv koniec sveta, veď viete, že už mal byť, už sme sa aj všetci chystali a teraz toto...

čítaj viac



Partneri projektu

Strategický partner:
Nadácia Orange
Hlavný partner:
ARICOMA
Mediálny partner:
nadaciaorange
Copyright © 2024. Občianske združenie Detský čin roka
Partner webstránky: AlejTech – tvorba webstránok
Občianske združenie Detský čin nemá zamestnancov, projekt realizujeme popri práci, pripravujeme a tlačíme pedagogické materiály, ktoré školy zdarma využívajú na hodinách etickej výchovy a občianskej náuky, a každý rok bojujeme o finančnú udržateľnosť.
PODPORTE Detský čin roka